An electron is in an infinite square well (a box) that is 8 nm wide. The electron makes a transition from the n = 5 to the n= 4 state. What is the wavelength of the emitted photon? (h = 6.626 × 10-34 J·s, mel = 9.11 × 10-31 kg, 1 eV = 1.60 × 10-19)
Which one of the following best describes cellular respirati…
Which one of the following best describes cellular respiration?
An electron is in an infinite square well (a box) that is 8…
An electron is in an infinite square well (a box) that is 8 nm wide. The electron makes a transition from the n = 4 to the n= 2 state. What is the wavelength of the emitted photon? (h = 6.626 × 10-34 J·s, mel = 9.11 × 10-31 kg, 1 eV = 1.60 × 10-19)
The figure (not to scale) shows a pV diagram for 9.2 g of he…
The figure (not to scale) shows a pV diagram for 9.2 g of helium gas (He) that undergoes the process 1 → 2 → 3. Find the value of V3. The ideal gas constant is R = 8.314 J/(mol·K) = 0.0821 L·atm/(mol·K), and the atomic weight of helium is 4.0 g/mol.
A Carnot engine operates between a high temperature reservoi…
A Carnot engine operates between a high temperature reservoir at 417 K and a river with water at307 K. If it absorbs 3600 J of heat each cycle, how much work per cycle does it perform?
The energy of the ground state in the Bohr model of the hydr…
The energy of the ground state in the Bohr model of the hydrogen atom is -13.6 eV. The energy of the n = 2 state of hydrogen in this model is closest to
The figure (not to scale) shows a pV diagram for 6.9 g of he…
The figure (not to scale) shows a pV diagram for 6.9 g of helium gas (He) that undergoes the process 1 → 2 → 3. Find the value of V3. The ideal gas constant is R = 8.314 J/(mol·K) = 0.0821 L·atm/(mol·K), and the atomic weight of helium is 4.0 g/mol.
The wave function of an electron in a rigid box (infinite we…
The wave function of an electron in a rigid box (infinite well) is shown in the figure. If the electron energy is 85 eV, what is the energy of the electron’s ground state? ( mel= 9.11 x 10-31 kg )
Two sources of light illuminate a double slit simultaneously…
Two sources of light illuminate a double slit simultaneously. One has a wavelength of 700 nm and the second has an unknown wavelength. The m = 5 bright fringe of the unknown wavelength overlaps the m = 4 bright fringe of the light of 700 nm wavelength. What is the unknown wavelength?
Refer to the document-term matrix below after applying the b…
Refer to the document-term matrix below after applying the bag-of-words representation. Which terms are the most common and which are the rarest in the corpus?