A company uses variable cost-plus pricing. Variable manufacturing cost is $24 per unit and variable selling cost is $6 per unit. Total fixed costs are $360,000 and desired operating income is $140,000. Expected sales volume is 25,000 units. What is the required selling price per unit?
A company sells 15,000 units at $40 per unit. Variable cost…
A company sells 15,000 units at $40 per unit. Variable cost is $28 per unit. Fixed costs are $120,000. What is operating income?
An individual who is admitted to an alcohol detoxification u…
An individual who is admitted to an alcohol detoxification unit has had no alcohol intake for 2 days. On admission the patient is noted to have tremors, anxiety, insomnia, and disorientation accompanied by tachycardia, diaphoresis, and greatly increased agitation. These signs and symptoms are characteristic of the syndrome known as:
A small airline uses two measures of activity, flights and p…
A small airline uses two measures of activity, flights and passengers, in the cost formulas in its budgets and performance reports. The cost formula for plane operating costs is $36,140 per month plus $2,038 per flight plus $1 per passenger. The company expected its activity in January to be 73 flights and 229 passengers, but the actual activity was 74 flights and 224 passengers. The actual cost for plane operating costs in the month was $180,560. The activity variance for plane operating costs in the month would be closest to:
The following information relates to the direct labor at a m…
The following information relates to the direct labor at a manufacturing company for March:ActualStandardLabor cost per hour$18.00$17.50Labor hours per unit produced1.51.4During the month, the company produced 2,100 units. What is the labor efficiency variance for the month?
The following materials standards have been established for…
The following materials standards have been established for a particular product: Standard quantity per unit of output 5.5 meters Standard price $19.10 per meter The following data pertain to operations concerning the product for the last month: Actual materials purchased 9,100 meters Actual cost of materials purchased $182,700 Actual materials used in production 8,600 meters Actual output 1,540 units What is the materials price variance for the month?
Identify the proper noun in the list.
Identify the proper noun in the list.
Which of the following Somali terms means ‘wife’?
Which of the following Somali terms means ‘wife’?
The plural of “Bad – Sea” is
The plural of “Bad – Sea” is
This Sentence “Yaan idin la jooga?” has: verb, preposition,…
This Sentence “Yaan idin la jooga?” has: verb, preposition, question, and pronoun.