Drift velocity: The diameter of a 12-gauge copper wire is 0….

Drift velocity: The diameter of a 12-gauge copper wire is 0.081 in. The maximum safe current it can carry (in order to prevent fire danger in building construction) is 20 A. At this current, what is the drift velocity of the electrons? The number of electron carriers in 1.0 cm3 of copper is 8.5 × 1022 and e = 1.60 × 10-19 C.

Ampere’s law: A type of transmission line for electromagneti…

Ampere’s law: A type of transmission line for electromagnetic waves consists of two parallel conducting plates (assumed infinite in width) separated by a distance a. Each plate carries the same uniform surface current density of 16.0 A/m, but the currents run in opposite directions. What is the magnitude of the magnetic field between the plates at a point 1.00 mm from one of the plates if a = 0.800 cm? (μ0 = 4π × 10-7 T ∙ m/A)

Resistors in combination: Two identical resistors of resista…

Resistors in combination: Two identical resistors of resistance R = 24 Ω and a variable resistor Rx are connected to an ideal battery of voltage V as shown in the figure. What should be the value of the variable resistance Rx to make the voltage across the two parallel resistors equal to .

Drift velocity: A wire has a cross-sectional area of 0.10 mm…

Drift velocity: A wire has a cross-sectional area of 0.10 mm2. If there are 4.0 × 1028 atoms per cubic meter in this wire, and if each atom contributes 2 free electrons, what is the drift velocity of the electrons when the current in the wire is 6.0 A? (e = 1.60 × 10-19 C)