Q15. Solve the problem.A bakery makes and sells pastries. T…
Q15. Solve the problem.A bakery makes and sells pastries. The fixed monthly cost to the bakery is $770. The cost for labor, taxes, and ingredients for the pastries amounts to $0.90 per pastry. The pastries sell for $1.60 each.Write a linear profit function representing the profit for producing and selling x pastries.